Nagyobb eséllyel eszik meg a gyermekek az ételt, ha részt vesznek az elkészítésében?
A Nestlé Kutatóközpont szakértői új tanulmányukban azt vizsgálták, hogy milyen hatással van a gyermekek táplálkozására az, ha együttműködnek az ételek elkészítésében. A vizsgálat eredményei szerint azok a gyerekek, akik segítettek szüleiknek a főzésnél, 76%-kal több salátát fogyasztottak, mint a főzés ideje alatt játszó társaik. A tanulmány arra is rámutatott, hogy a főzésben való közreműködés növeli a pozitív érzelmeket
a gyermekekben. A kutatás eredményei látva tovább szeretném ösztönözni a szülőket, hogy bevonják csemetéiket a főzésbe, ezzel is hozzájárulva a kicsik kiegyensúlyozott táplálkozásához.
Játszva is tanulhatsz gyermekeddel, tanítsd meg étkezni!
Gyakran tapasztalhatjuk, hogy a gyermek jobban eszik, ha érzi, ő is kivette a részét az előkészítésben. Ezt a fenti kutatási is igazolja. Márpedig az étkezés nagyon fontos esemény egy gyermek életében.
Szakítsunk időt arra, hogy leüljünk csemeténkkel, amikor eszik, és együnk vele együtt, mert így jobban megérti az étkezés társas jelentőségét, és ugyanakkor példát is mutathatunk neki arra, hogy mindent meg kell enni, ami a tányérra, kerül, ne pazaroljunk. Még ha nem is tud mindig együtt lenni a család, teremtsünk alkalmat arra, hogy közösen étkezzünk gyermekünkkel.
Mert az evés szociális cselekedet, élvezet, és életfunkció, Az éhségérzet, illetve az étvágy kielégítése. Étkezéskor nem csupán háborgó gyomrunk csillapítására törekszünk, hanem érzelmeinkkel is foglalkozunk, így az étel ugyanúgy válik a lélek, mint a test táplálásának eszközévé nem csak a szülők, de a gyerekek esetében is. Régóta használja az emberiség az ételt ünneplésre, nyugtatásra, az unalom vagy depresszió enyhítésére, de vigasztalásként szomorúság és érzelmi stressz esetén is „bevetjük”. Megenni egy szelet születésnapi tortát akkor, mikor azt visszautasítani antiszociális viselkedés lenne, megjutalmazni magunkat egy kis csokoládéval vagy keksszel egy hosszadalmas munka után, meginni egy pohár bort vagy sört a társaság miatt, mind-mind normális cselekedeteknek számítanak.
A legegyszerűbb otthoni tevékenységek is számtalan alkalmat adnak ezen cselekedetek tanulására.
Az asztal megterítése fontos része a folyamatnak, és ebben még egy nagyon kicsi gyermek is örömmel segédkezik.
A terítés jó alkalmat ad arra, hogy beszéljünk csemeténknek a ,,jobb” és a ,,bal” fogalmáról, amikor megmutatjuk neki, hogy a villát a tányér bal oldalára, a kést pedig jobb oldalára kell tenni.
Ha használunk alátéteket a terítésnél, azokat is felrakhatja a gyermek az asztalra. Beszéljük meg, hogy lesz -e desszert is, és szükség van -e villára is hozzá. Hagyjuk, hogy a gyermek maga döntse el, kinek hol terít meg az asztalnál. Ha pl. csak ketten étkezünk, döntse el ő, hogy egymással szemben üljünk -e, hogy jobban tudjunk beszélgetni, vagy egymás mellett. Amikor az alátéteket lerakta, és a helyükre kerültek, segítsünk neki abban, hogy mi kell még az asztalra:
Hagyjuk, hogy ő hozza oda ezeket az asztalhoz, és rendezze el úgy, hogy mindenki elérje őket.
Természetesen az étkezés befejeztével le is kell szednünk az asztalt, csemeténk ebben is a segítségünkre lehet.
,,Kiválogatás”
Tegyük az összes evőeszközt (kivéve az éles késeket) egy kupacba az asztalra. Kérjük meg csemeténket, hogy gondosan válogassa szét a tárgyakat külön csoportokba, késekre, villákra, kanalakra, kiskanalakra Élvezettel fogja rakosgatni az eszközöket a megfelelő csoportokba.
,,Gyere át egy teára”
Hívjunk meg sok-sok játékot ebédre (pl. plüss állatkákat), és üljünk le velük egy terített asztal mellé (Tegyünk ki igazi vagy műanyag, kevésbé veszélyes evőeszközöket is). Kérjük meg csemeténket, hogy terítsen meg miden játék állat számára, tegyen nekik tányért, kést, villát és kanalat.
Fogyasszuk el együtt az ebédet (legyen az igazi vagy csak képzeletbeli).
Az asztal leszedése után is kérjünk tőle segítséget. Tanítsuk meg,hogy a csetres helye a mosogatóban van. Itt is játszhatunk válogatóst pl a tányérokat helyezze sorban méretük szerint a mosogatógépbe az irányításunk mellett.
Így válik egyszerűen, de nagyszerűen szükségletté a közös étkezés, majd szokássá a későbbiekben felnőtt életében.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: