Tejallergia
Fontos leszögezni, hogy a tejallergia és a tejcukor érzékenység, vagy laktóz intolerancia nem ugyanaz a betegség. Tejallergia akkor áll fenn, mikor a szervezet az elfogyasztott tejben lévő tejfehérjét (kazeint, laktalbumint, laktoglobulint) allergénként észleli és ellene kóros immunválaszt ad.
Tejallergia = tejfehérje allergia
A tejallergia betegséget a kisgyermekek 90%-ban kinövik három éves korukra. A későbbi korban megmaradó tejallergia csak 10%-ban jellemző. Minél előbb veszik észre a tejallergiát, annál nagyobb az esély rá, hogy később kinövi a gyermek.
Tejallergia tünetei
A tejallergia változatos tünteket mutat. Közvetlenül a tej elfogyasztása utáni lehetséges tejallergia tünetek: hányinger, hányás, hasmenés, különböző bőrtünetek megjelenése (ekcéma, csalánkiütés, vörös foltok, viszketés) véres széklet, a gége bedagadása. Nehéz légzés, tartós rekedtség. A tejfogyasztástól időben elváló későbbi jelek lehetnek, a gyakori hasfájás, nyugtalanság, bőrkiütések, étvágytalanság, lassuló gyarapodás, vagy súlyvesztés, székrekedés.
Allergiás (anafilaxiás) roham
Gyorsan lejátszódó tünetegyüttes: hasi fájdalom, az ajkak, a gége, és nyelv feldagadásával járó intenzív allergiás rekació, ami akár a keringési elégtelenségig is fokozódhat, ezért életveszélyes is lehet. Azonnali sürgősségi ellátást igényel.
Tejallergia vizsgálata
A tejallergia – tejfehérje allergia vizsgálata bőrpróbával és vérvizsgálattal lehetséges. A tejallergia gyanúja esetén hasznos, táplálkozási napló vezetése, ami a szakorvos részére további információt jelent a diagnózis felállításához.
Tejallergia kezelése, megelőzése
A tejallergia megelőzésében, a védettség kialakulásában a szoptatásnak kiemelt szerepe van. A tejallergia egydüli kezelési módja gyakorlatilag a tejfehérje kiiktatása az étrendből.
Tejallergia tejmentes diétája
A diétában a tehéntej és minden tejből készült étel fogyasztása tilos. A tehéntejen kívül a kecske, juh, kanca teje sem fogyaszható, illetve különböző felvágottak, gyógyszerek is tartalmazhatnak tejfehérjét. Tejallergiások a tejhelyettesítő termékeket használhatják.
Laktóz intolerancia
Mi a laktóz inolerancia – tejcukor intolerancia?
A laktóz a tejcukor, amit a vékonybélben a laktáz nevű enzim bont le emészthető részekre. Az enzim hiányában lépt fel a tejcukor érzkénység, vagy laktóz inolerancia. A laktózérzékenység esetén a tejcukor nem kerül emésztésrem megbontva a vízfelszívódás egyensúlyát és hasmenést okoz. A vastagbélben az erjedő tejcukor felfúvódást, puffadást, györcsöket és szeleket okoz és tovább fokozza a hasmenést.
Laktóz intolerancia okai
A tejcukor lebontására alkalmas laktáz enzim szintje az életkor haladtával egyre csökken. Ezért jellemző az, hogy a laktóz inolerancia / tejcukor érzékenység felnőttkorban jeletkezik. Az örökletes laktóz inolerancia nagyon ritkán fordul elő. A vékonybelet érintő egyéb betegségek okozhatnak laktóz inoleranciát. Ilyenek a lisztérzékenység, a Crohn betegség, gyomor- vagy bél fertőzések, antibiotikumos kezelések.
Mikor jelentkezik a laktóz intoerancia?
Laktóz intoelrancia jelei, tünetekA tejfogyasztást követő laza, hasmenéses széklet, émelygés, hányinger, puffadás és hasi fájdalom jelentkezik.
Laktóz intolerancia kivizsgálása
Hidrogén kilégzési teszt: Az éhgyomri vizsgálat egy laktóz tartalmú tesztital fogyasztását követően, többszöri méréssel történik. Az emésztetlen latóz a vastagbélben hidrogént is fejleszt, ami a véráramba és a lélegzetbe is bekerül. Magasabb értékek esetén valószínűsűíthető a laktóz intolerancia.
A kizárásos diéta során mellőzzük az étrendből a tejtermékeket
, majd megfigyeljük, ezzel egy időben javulnak-e a panaszok.
Laktóz tolernacia teszt, ami a vércukor emelkedést méri közvetlenül laktóz fogyasztása után.
A laktóz intolerancia önvizsgálata kerülendő, mivel a lisztérzékenység is járhat például hasonló tünetekkel, mint a laktóz inolerancia, ezért csak szakorvosi vizsgálattal dönthető el, hogy mi okozza a panaszokat.
Amennyiben feltételezzük, hogy gyermekünknél bármely étel, vagy annak egy összetevőjének hatására szokatlan tünetek jelentkeznek, ne elégedjünk meg annak az étrendből történő kiiktatásával.Keressünk fel szakorvost a további vizsgálatok érdekében, ne zárjunk ki szükségtelenül fontos tápanyagforrásokat a gyermek étkezéséből.
Az összefoglaló készült: Az ételallergiásokfacebook csoportjában
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: