Visszatérés a hétköznapokba A nyár a családok többségénél pihenéssel, szabadságokkal, nyaralásokkal, a gyerekeknek pedig az egész évben várt vakációval telik. A nyári időszakban mind a gyerekek, mind a felnőttek napi ritmusa különbözik a megszokott hétköznapoktól, amihez természetesen a meleg idő is hozzájárul, amikor több folyadékot és kevesebb nehéz ételt kíván a szervezetünk. A nyár kitűnő lehetőségeket teremt az aktív életmódra, a különféle sportokra, de vannak, akik úgy gondolják, hogy ezt az időszakok inkább passzív pihenéssel, sok alvással, olvasással, TV-nézéssel töltik. Ősszel az életünk ismét forduló ponthoz ér, vissza kell térjünk a hétköznapokba, ami rendszeresebb életet jelent, mind a szülőknek, mind a gyerekeknek, hiszen munkába iskolába időre kell érkeznünk és meghatározott időt töltünk ott. Ekkor sokan szeretnének átállni a rendszeres étkezésre, testmozgásra, ami a szabadságok leteltével a munkába állással együtt sokszor nehéz feladatnak bizonyul.
Az enyhe változásokhoz, mint pl. később kelünk, emiatt később is reggelizünk, a szervezet még könnyen tud alkalmazkodni, azonban arra nyáron is érdemes odafigyelni, hogy életvitelünket, napi ritmusunkat ne borítsuk fel teljesen, mert a nyári szünet után annál nehezebb lesz visszaállni a régi kerékvágásba, minél nagyobb változtatásokat iktattunk be. Ha mégis ez történt, próbáljunk meg fokozatosan visszatérni a régi szokásokhoz. Ha nyáron pl. csak napi 2-3 alkalommal étkeztünk és semmit nem mozogtunk, ne akarjunk már az első héten minden nap több órát edzeni, és a nyáron kimaradt étkezéseket egyben pótolni. Ehelyett próbáljuk fokozatosan visszaépíteni a napi 5-szöri étkezést, és a rendszeres testedzést se megerőltető módon kezdjük. Ahogy nagymamám mondta az életet is csak kiskanállal szabad enni, mint a jó fagyit…. illetve mindig csak a következő lépcsőfokokra koncentrálj ne a lépcső tetejére, mert elesel. 🙂
Ha a rendszertelen életvitelünkön szeretnénk változtatni, akkor erre az ősz az egyik legalkalmasabb időszak. A nyári forróság csökkenése után a testmozgás elkezdése nem lesz túl megerőltető, és az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozásra való áttérés sem okozhat nehézséget. Hiszen ebben az időszakban az egészséges táplálkozás alapját képező zöldségek és gyümölcsök széles választéka kapható, emellett az iskola, valamint a munkakezdés is rendszeresebb napi ritmust igényel.
A család étkezése
Az ősztől nyárig terjedő időszakban,amikor mindenki dolgozik, (gyereke pedig iskolában, óvodában vannak) a család általában a hétvégéken ül le egy asztalhoz és étkezik együtt. Ez kitűnő alkalmat nyújt a szülők számára, hogy a gyerekek kiegyensúlyozott táplálkozásra való nevelése a gyakorlatban is megvalósuljon. Példamutatásuk ilyenkor a leglátványosabb és hatásosabb.
A reggeli mindig legyen komplett. A kompléttálas azt jelenti,hogy mindig fogyasszunk állati és növényi eredetű fehérjéket tartalmazó ételeket együtt ilyen reggeli pl a müzli tejjel, vagy a vajas kegyér felvágottal, sajttal vagy kakaóval és zöldséggel. A gyerekek sokkal szívesebben elfogyasztják az ételt, ha a szülőkkel, testvérekkel együtt ülnek az asztalnál és valljuk be mi magunk is jobb ízűt eszünk ha együtt a család, és nem rohanva kell bekapnunk valamit. A családi hétvégi étkezését mindenképpen úgy tervezzük meg, illetve készítsük el, hogy az a gyerekek élettani igényeinek, szükségletének megfelelő legyen, és testi, szellemi fejlődésüket biztosítsa. Ez azt jelenti, hogy az egyes étkezésekben felhasznált nyersanyagok legyenek jó minőségűek, és változatosak, azaz minden tápanyag, valamint minél többféle élelmiszercsoport szerepeljen az étlapon. Az ételkészítési technológiákban ugyancsak érvényesüljön a változatosság, alkalmazzunk minél több főzési és sütési módozatot!
A gyerekek táplálkozásában szereplő nyersanyagoknak nem feltétlenül kell különbözni a felnőttekétől, sőt a felnőttek étkezésénél is fontosak a fentebb leírt szempontok. Ezert teljesen felesleges külön főzni az óvodás, az iskolás, a serdülő korú gyerekeknek és a szülőknek. A gyerekek ilyen esetben úgyis a felnőttekét szeretnék enni. A gyerekek és a szülők táplálkozásában a különbség az adagok nagyságában rejlik. Természetes, hogy pl. egy 6-7 éves korú gyermek kisebb adagot fog elfogyasztani, mint a serdülőkorú testvére vagy a szülő. Különbséget jelenthet még a felnőttek és gyerekek étkezésében a fűszerezés minősége, gyereknek nem készítünk erősen csípős, pikáns vagy sós ételeket, ezen módozatokat utólagosan is megvalósíthatjuk a tányérunkon mi felnőttek. Egy családban általában nem mindenkinek ugyanaz a kedvenc étele, vannak családok ahol különböző ételek készülnek a gyerekek kívánságnak megfelelően a főzést ellátó édesanya vagy édesapa annak érdekében,hogy mindenki jól lakjon kvázi ételsorokat készít, két okból sem biztos,hogy célra vezető 1. a gyerekek hajlamosak ragaszkodni egy-egy típusú ételhez, 2. ez a szokás nem teszi lehetővé a változatosságot. Azért, hogy a kiegyensúlyozott egészséges táplálkozás megvalósulhasson az asztalnál érdemes olyan közösen elfogyasztandó ebédet, vacsorát összeállítani, hogy mindenki szívesen megegye azt.
A hétvégi ételkészítésben, illetve azt megelőző bevásárlás, előkészítés műveleteiben, tálalásban a család minden tagja lehet aktív résztvevő. Nagyon hasznos ha kifejezetten külön- külön meg van mindenkinek a maga feladata pl. bevásárlást mindig közösen, vagy apa megy a piacra anya a boltból hozza a megszokott dolgokat, illetve a gyerekek terítek, anya tálal, apa segít az asztal leszedésében és a mosogatásban stb. Egyes ételek, pl. saláták, sütemények, a reggeli szendvicsek elkészítését lehet a gyerekekre bízni, ez egy fajta bizalmat sugároz feléjük és egyben nagyon jó fejlesztő hátsassal bír mind az egyéb képességeik,mind az önbizalmuk tekintetében.
A hétvégi közös ételkészítések, étkezések is megfelelő alkalmat teremthetnek arra, hogy a gyerekek megtanulják az egészséges táplálkozás alapjait, a változatos étrend fontosságát, az egyes élelmiszercsoportok, pl. gabonák, tejtermékek, zöldségek, gyümölcsök, édességek stb. helyét a táplálkozásban (pl. édességet főétkezés – leginkább az ebéd – után fogyasszon, és ne a reggeli helyett).
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: