Diéta Óvoda

Immunerősítő tippek

A gyerkőcöknek nincs kedve reggel  bölcsődébe, óvodába elindulni? Neked is ősz van? Fázol, egyre hidegebb van? Ideje gondolni az immunerősítőre ismét… Ilyenkor mi anyukák számos praktikát kipróbálunk a betegségek megelőzésére, immunrendszerük erősítésére.

K-C3-A9p1

De hogy is működik az immunrendszer és mi is segíthet neki? Már írtunk az úgy nevezett immunerősítő ételekről, melyek az úgynevezett téli vitamin “ínség” idején hasznosak, amikor jóval szűkebb a zöldségek, gyümölcsök választéka, mint ősszel vagy nyáron. Az immunrendszer úgy működik, mint egy hadsereg ( nem tudom ki emlékszik még az Egyszer volt hol nem volt az élet című rajzfilm ide vonatkozó részére)  Ha ez a hadsereg jól el van látva és megfelelően fel van készítve, akkor sikeresen megküzd a vírusokkal és baktériumokkal, vagyis a gyermeked ritkábban lesz beteg. Ha még is megbetegszik akkor pedig szervezete azt hamarabb leküzdi.

Néhány hasznos vagy alapvető tipp a nyavalyák leküzdéséhez, amit az év minden szakaszában lehet alkalmazni:

Megfelelő táplálkozás: Az egyik legfontosabb a vitaminokban, nyomelemekben gazdag táplálkozás.  Ehhez minden nap kell fogyasztani zöldséget, gyümölcsöt, hántolatlan gabonaféléket, olajos magvakat, nyers vagy valamilyen kíméletesen feldogozott formában ( pl zöldségeket párolva, savanyúságként, vagy télen a családunkban csak “téli csemegének” nevezett kompót formában). Hetente legalább egyszer halat (lehetőleg jó minőségű busát, pontyot vagy harcsát ) , tojást, belsőséget ( gyerekeknek leginkább a máj ajánlott). A bélflóra egészségéhez pedig nagyon jók a  naponta fogyasztott élőflórás joghurtok, kefirek, de  soha sem a cukrozott termékekre kell gondolni.

Az óvódás és kisiskolás korosztály számára kiemelkedő a szükséglet kalciumból és D-vitaminból. A D-vitamin pótlására ősztől tavaszig külön figyelmet kell fordítani, hiszen egyik forrása a napfény, melyből a szervezet előállítja, és ebben az időszakban ez a forrás hiányzik vagy nem elegendő. A D-vitamin pótlására tojás, máj, gabonafélék fogyasztásával és esetleges vitaminkészítményes pótlással van lehetőségünk. Az emelkedett kalcium szükségletet legegyszerűbben tejtermékek (különösen a tej) nagyobb arányú fogyasztásával tudjuk fedezni. tej

A megfelelő vasellátottság is fontos ebben az időszakban, így érdemes a húsok, húskészítmények mellé magasabb C-vitamin tartalmú zöldségféléket fogyasztani, hogy minél hatékonyabban szívódhasson fel az ételben található vas.

A friss gyümölcsök és zöldségek rengeteg különféle egészséget támogató összetevőt tartalmaznak, ezért fogyasszuk őket napi rendszerességgel, legalább 40 dkg mennyiségben.

Megfelelő folyadékbevitel: A megfelelő folyadékbevitel elengedhetetlen a szervezet helyes működéséhez. Mint arról már a nyáron írtam a víz nemcsak a fő alkotórésze a testet felépítő sejteknek, hanem azokat külső közegként is körülveszi. Szerepe sokrétű, hiszen oldószer, vivőanyag, hőtároló, hűtőfolyadék, számtalan biokémiai folyamat kiindulási és végterméke.

Biztosítja a megfelelő vérnyomást, részt vesz az emésztési és felszívódási folyamatokban, a salakanyagok kiválasztásában, segíti az egészséges sav-bázis egyensúly megtartását, valamint a testhőmérséklet szabályozását.

A napi folyadék szükségletet 15 kilogrammonként 1 liter folyadék elfogyasztásában határozhatjuk meg. Lényeges azonban, hogy ezek ne cukros és szénsavas italok legyenek. Gyereknél a minimális  folyadék bevitel 3-6 és 4-10 éves korban is a 1,5- 2 l.

Napi rendszeres mozgás a szabad levegőn: A gyerekeinknek ez nem újdonság és nem is teher, hiszen ők örökmozgók és rengeteget futkároznak, ugrálnak, játszanak odakint. Minden nap menjenek ki a  friss levegőre sétálni, játszani, mert így jutnak a sejtek oxigénhez, ami elengedhetetlen a megfelelő vérkeringéshez. Fontos, hogy legalább napi 1-2 órát legyenek szabad levegőn 🙂 Akkor is fontos ez ,ha éppen náthásak, köhögősek, igaz ilyenkor a futkározás mértékét csökkentenünk kell leülősebb rajzolós, homokozós játékokkal. A hurutos gyereknek is jót tesz a friss levegőn eltöltött idő.

Elegendő alvás: Egy kisgyermeknek 10-12 óra alvás kell ahhoz, hogy a fehérvérsejtek termelése, megfelelő működése beinduljon,  mint tudjuk a fehérvérsejtek szervezetünk “rendőrei, katonái” vagyis  az immunrendszer főszereplői. Egy 3-5 éves gyereknél az ehhez szükséges alvás napi minimum 9-10 óra, egy iskolás gyermek alvásigénye 8-10 óra. Míg az 1-6 évesek gyakran alusznak napközben 1-1,5-2 óra hosszát is akár, addig a lehetőséggel (mely inkább szieszta jellegű) már az iskolások nem élhetnek, pedig számukra is nagyon hasznos lenne.

Gyakori kézmosás. A higiénés szabályok betartása. A gyerekek hajlamosak elfelejtkezni a kézmosásról. Fontos megtanítsunk nekik a helyes kézmosási szabályokat ( mint pl. amikor hazaértünk és levettük a cipőnket kezet mosunk)   Mivel a  kicsik gyakran veszik a szájukba a kezüket és ezzel koszt és  baktériumok százait juttatják a szervezetükbe akarattalanul is, figyeljünk oda  és naponta többször mossuk meg a kicsik kezét. Nagyobb gyereknél pedig a már elsajátított higiénés szabályokat tartassuk be, ha szükséges figyelmeztessük őket a szabályok fontosságára.

Nevetés. Lehetséges, hogy eszetekbe sem jut és közhelyesnek számít, pedig abszolút igaz az állítás, hogy a nevetés a legjobb orvosság. A nevetéssel olyan hormonok képződnek a szervezetben, amik segítik az immunrendszerünk erősítését. Ezért hát fontos,hogy az együtt (családdal, barátokkal ) töltött idő mimnél vidámabban mimnél több nevetéssel teljen.

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!