Itt van az ősz, itt van újra,
S szép, mint mindig, énnekem.
Tudja isten, hogy mi okból
Szeretem? de szeretem.
Kiülök a dombtetőre,
Innen nézek szerteszét,
S hallgatom a fák lehulló
Levelének lágy neszét.
Mosolyogva néz a földre
A szelíd nap sugara,
Mint elalvó gyermekére
Néz a szerető anya…… ( Petőfi Sándor)
Itt az ősz és én míg a nap süt szeretem. Kevésbé kedvelem a hőmérsékleti ingadozásokat és azt az időszakot amikor nem tudom mit vegyek fel, mert délután még meleg van. Ilyenkor nagyon könnyű meg fázni, megnáthásodni. Ilyenkor jobban ki vagyunk téve a fertőzés veszélynek. Mit tehetünk, hogy immunrendszerünk felülkerekedhessen a hideg, őszi időn, hogy ne járjunk kéz a kézben a náthákkal, torokfájásokkal és egyéb kellemetlen bántalmakkal?
Együnk színesen ősszel is és fogyasszunk minél több zöldséget gyümölcsöt! A megfelelő élelmiszer választás mellett a legfontosabb talán a változatos étkezés. Íme 17 immunerősítő étel:
Régóta tudjuk, hogy a bodza hatásosan veszi fel a harcot a vírusok ellen a testben. Kutatások szerint sokkal egyszerűbben lábalnak ki az influenzából azok, akik bodzát fogyasztanak betegségük közben. A bodza nagyon gazdag antioxidánsokban és ezáltal hatásosan veszi fel a harcot a gyulladásokkal.
Ne utasítsd el a gombát, mint silány táplálékot – nagyon gazdag antioxidánsokban és ásványi anyagokban. Az alacsony ásványianyag tartalmat összefüggésbe hozták az influenzás megbetegedéssel. B-vitamint is találhatunk a gombákban, ami jelentős szerepet játszik az egészséges immunrendszer felépülésében. Állatokon végzett kísérletek alapján a gombáknak van antibakteriális hatásuk is, illetve fogyasztása mellett kevesebb az esélyünk a vírusos és daganatos megbetegedésekre.
Ez egy másik étel, ami immunerősítő glutationt tartalmaz. A káposztát a téli hónapokban különösen olcsón és könnyen beszerezheted, ráadásul rengeteg fajtája létezik – fehér, piros, kínai. Levesben és köretként is finom, így mindenképpen ajánljuk figyelmedbe!
Savanyú káposzta
Ennek a téli finomságnak három fontos tulajdonságát emelhetjük ki. Egyik a benne lévő tejsavbaktériumok áldásos hatása a bélrendszerünkre, mely az ünnepek után sokszor egyensúlyát veszti. Magas rosttartalma segíti a lelassult perisztartika miatti székrekedéses és aranyeres panaszok enyhítését vagy megelőzését. Végül a kimagasló C-vitamin- (és egyéb összetevői: pl. B1-vitamin, niacin, karotin, foszfor, kalcium, kálium, magnézium, nátrium, flavonoidok) tartalmának köszönhetően fokozza az ellenálló képességünket és csökkenti a gyulladásos folyamatokat.
A mandula segít az immunrendszerednek, emellett a stressz ellen is hatásos étel. Az ajánlott negyedcsészényi mandula az ajánlott napi E-vitamin felét tartalmazza, ami szintén jót tesz az immunrendszerednek. Emellett riboflavint, niacint és B-vitamint is tartalmaz, ami a stressz ellen segít védekezned.
A grapefruitban jó adag C-vitamint találhatunk, ami, ha eleget fogyasztasz belőle, segít megelőzni az influenzát és a megfázást. Bárhogy is, a grapefruit tele van flavonoidokkal, amik segítenek az immunrendszerednek. Ha nem szeretnéd a grapefruitot, fogyassz helyette narancsot!
Búzacsíra
A búzacsíra igazán tápláló, ráadásul sok cink, antioxidáns és B-vitamin is található benne. Emellett sok rost, protein és növényi zsírt is tartalmaz és akár salátában vagy nassolni valóként is fogyaszthatod.
Alacsony zsírtartalmú joghurt
Naponta egy csésze joghurt segít elkerülni a megfázást, a reklámokból már jól ismert baktériumkultúrájának köszönhetően. Egyes kutatók szerint sokat segít a betegségek elleni harcban, emellett D-vitamint is tartalmaz, ami szintén segít a megfázás és az influenza kivédésében.
Élőflórás joghurt
Ez a tejtermék egyfelől a pro-biotikus hatásának köszönheti immunerősítő hatását, hisz segíti emésztőrendszerünk működését, támogatja a hasznos bélbaktériumok munkáját és csökkenti a candidás panaszokat. Másrészt kiváló forrása az A-, D- és B12-vitaminoknak, melyek hiánya vérszegénységhez, immungyengeséghez, lehangoltsághoz, bőrelváltozásokhoz vezethetnek. Magas kalciumtartalmát pedig remekül hasznosítja az emberi szervezet, mely elsősorban a csontok és fogak fontos alkotói.
Már az őseink is alkalmazták, még ha nem is tudták, hogy miért is gyógyít ennyire. Ma már tudjuk, hogy magas antioxidáns tartalma erősíti a szervezetünk immunrendszerét. Tippünk, hogy hámozd meg, majd hagyd állni 15-20 percig főzés előtt, hogy aktiváld az immunvédekezés enzimeit.
Spenót
A szuper ételként is emlegetett spenót nem csak a stressz ellen igen hatásos. Tápanyagokban gazdag és segít megújítani a testedet – akár belülről is, új sejtek termelésével. Emellett sok rost és antioxidáns is van benne, mint például a C-vitamin. Ha nyersen vagy kevéssé főzve eszed, akkor a leghatásosabb.
Fekete vagy zöld? Mindkettőben betegségek ellen harcoló polifenolok és flavonoidok vannak. Ezek az antioxidánsok megkeresik a sejtpusztító gyököket, majd elpusztítja azokat. Emellett koffeintartalmuk miatt még a suliban is jobban teljesíthetsz!
Édesburgonya
Csak úgy, mint a répa, az édesburgonya is magas antioxidáns tartalmú – béta-karotin van benne, ami szintén a sejtpusztító gyökök ellen harcol. Sok A-vitamint is tartalmaz, ami gátolja a gyors öregedést, illetve segít egyes rákos megbetegedések kivédésében.
Egyszerű megtalálni a zöldségesnél, és minden fogásban finom, emellett az immunrendszeredet is védi – ez a brokkoli! Sok vitamint találhatsz benne: A-vitamint, C-vitamint, glutationt. Ha egy kis alacsony zsírtartalmú sajttal köríted a fogást még immunerősítő B- és D-vitamint is a szervezetedbe juttathatsz.
Ez igazi hazai vitamin- és ásványianyag-bomba. Dúskál a B- és C-vitaminban, karotinban, kalciumban, foszforban, folsavban és vasban. Már a népi gyógyászat is alkalmazta vérképzésre, májtisztításra, nátha kezelésére és hashajtásra is. Vörös festékanyagának antioxidáns hatása a szív- és érrendszeri, valamint a daganatos betegségek kialakulásának kockázatát csökkenti
Ez a gumós zöldség a burgonyához hasonlít, csak kissé édesebb ízű. Magas vitamin-, ásványi anyag- és esszenciális aminosav- tartalma mellett a legjobb inulin forrásként van számon tartva. Az inulin egy vízben oldódó növényi rostanyag, mely prebiotikus (bélbaktériumokat tápláló) hatása révén kedvezően befolyásolja a bélbaktériumok szaporodását. Képes késleltetni vagy meggátolni egyes tápanyagok vagy élelmiszer összetevők felszívódását, ezért kedvező hatással van a húgysav-, a triglicerid és vércukorszintre is.
Lencse
Kiváló tulajdonságai közül említésre méltó a magas fehérjetartalma, melyben nagyon hasonlít az állati eredetű komplett fehérjék összetételéhez. A triptofán nevű aminosav összetevője növeli az agy szerotonin (boldogsághormon) szintjét, mely ellensúlyozhatja a téli lehangoltságot. Rendszeres fogyasztásuk segíti a vérnyomás normalizálását és a koleszterin ürülését a szervezetből. Lassú felszívódásuk miatt mérséklik a vércukorszint hirtelen megemelkedését és ingadozását, ezáltal enyhítik a cukorbetegek panaszait is. Az emésztés serkentésével megszüntetik a székrekedés okozta kellemetlenségeket. Fitoösztrogén- (nemi hormon szerű vegyület) tartalma csökkentheti a klimax egyes tüneteit.
Esszenciális aminosav-tartalma kimagasló a gabonák között, ezért egy rendkívül értékes fehérjeforrásnak számít. Bőséges ásványi anyag (mangán, magnézium, szelén, vas, kalcium, cink, réz) és vitamin (szinte az összes B-vitamin, folsav, E-vitamin) tartalma számos élettani funkcióval ruházza fel. Hatásos koleszterincsökkentő, gyomornyugtató, méherősítő, de alkalmazható téli depresszió megelőzésére és izomgörcsök megszüntetésére is. A makrobiotikus szemlélet szerint a zab egy melegítő hatású gabona, mely nem maradhat ki a hideg hónapok mindennapjaiból.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: