Édesanyaként megtanultam és megtanítom,hogy a reggeli a legfontosabb étkezés. Én magma évekig nem reggeliztem. Úgy kifejezetten nem,hogy leültem enni reggelente,már felsős voltam amikor ez a szokás kialakult… ittam egy kakaót és ennyi.. ez mondjuk azért megfelel egy kisebb étkezésnek, de nem elegendő… Nem is éreztem a hiányát ,hiszen kis falusi iskolában bőséges volt a tízórai. Aztán jött a gimnázium és as szakma tanulás ahol mindkét esetben korán keltem,mert ingázó voltam sem kedvem sem időm nem volt többre a kakaónál. főiskolán átalakult kávázássá a kakaózás. Aztán mikor dolgozni kezdte m ismét nem volt időm. most kedvem nincs sokszor ezért reggel amikor elkészítem a gyerekek reggelijét én magma nem eszem, csak később amikor már mindenki a helyén van… mert éhesen nem tudok dolgozni. Szóval nem mondhatom,hogy nem reggelizem, csak nem reggelizem korán.
A gyereknek pedig miért is fontos a reggeli? Mert nem tudhatjuk milyen a tízórai a suliban, oviban. S ha a gyerek nem eszik bizony hiperaktív lesz, nem tud koncentrálni elfárad az éhség miatt nem figyel az órán. Ezért hát reggelivel indulunk. sőt úgynevezett életmentő tartalék is csomagolok a 3x étkezés mellé, hogy ha valami nem ízlett , nem ette meg a suliban legyen fogára való és ne legyen éhez mire hazaér.
A reggeli kihagyásának okai között az időhiány áll az első helyen, pedig nem törvényszerű, hogy egy egészséges reggeli elkészítése sok időt vegyen igénybe. A nyugodt elfogyasztáshoz viszont elegendő időt kell biztosítani. A közös reggelizésnek nincsen párja, hiszen vizsgálatok is alátámasztják, hogy a közösen reggeliző családokban a gyermekek nagyobb tápértékű reggelit fogyasztanak, és a közös étkezés a megfelelő táplálkozási szokások kialakításában is nagy szerepet játszik.
De ha időt szeretnénk spórolni és egy gyors reggelit készíteni, akkor például vegyünk egy tálkát, öntsünk bele egy adag teljes értékű gabonát tartalmazó gabonapelyhet, borítsuk nyakon tejjel vagy natúr joghurttal, szórjunk bele egy marék idényjellegű gyümölcsöt és el is jutottunk egy percek alatt elkészíthető, kiegyensúlyozott reggelihez.
Alternatívaként egy egészséges szendvics elkészítése sem telik sokkal több időbe. Vegyünk egy szelet teljes kiőrlésű kenyeret, kenjük meg margarinnal, tegyünk rá egy szelet sovány sajtot vagy sonkát, szeljünk rá paradicsomot, paprikát vagy egyéb idényjellegű zöldséget és kínáljunk mellé egy pohár tejet, kakaót, 100%-os gyümölcslevet vagy gyümölcsteát.
A reggelizés kihagyásának az is gyakran említett oka, hogy a gyermek korán reggel nem kíván enni. Fontos tudni, hogy minden megszokás kérdése, ahogy a rendszeres étkezéshez társuló étvágy is fokozatosan alakul ki. De ha a kezdeti időszakban vagy egyáltalán nem esik jól a reggeli indulás előtt, csomagoljunk el a gyermeknek egy szendvicset vagy müzliszeletet gyümölccsel, ivójoghurttal és mindenképp tegyünk táskájába innivalót is. Az iskolatáska csomagolásakor a kisétkezésekről, mint tízórairól vagy uzsonnáról se feledkezzünk el. Tízóraira pakolhatunk felszeletelt zöldségeket, gyümölcsöket, egy marék diót, mandulát vagy egyéb olajos magot, müzli/gabonapehely szeletet, pár szem teljes kiőrlésű kekszet vagy pogácsát is.
Gyorsan, gyorsan reggeli
Ha időt szeretnénk spórolni és egy gyors reggelit készíteni, akkor vegyünk például egy tálkát, öntsünk bele egy adag teljes értékű gabonát tartalmazó gabonapelyhet, borítsuk nyakon tejjel vagy natúr joghurttal, szórjunk bele egy marék idényjellegű gyümölcsöt és el is jutottunk egy percek alatt elkészíthető, kiegyensúlyozott reggelihez.
Alternatívaként egy egészséges szendvics elkészítése sem telik sokkal több időbe. Vegyünk egy szelet teljes kiőrlésű kenyeret, kenjük meg margarinnal, tegyünk rá egy szelet sovány sajtot vagy sonkát, szeljünk rá paradicsomot, paprikát vagy egyéb idényjellegű zöldséget és kínáljunk mellé egy pohár tejet, kakaót, 100%-os gyümölcslevet vagy gyümölcsteát.
Ha nem jön az étvágy reggel?
A reggelizés kihagyásának az is gyakran említett oka, hogy a gyermek korán reggel nem kíván enni. Fontos tudni, hogy minden megszokás kérdése, ahogy a rendszeres étkezéshez társuló étvágy is fokozatosan alakul ki.
Ha egyáltalán nem esik jól a reggeli indulás előtt, csomagoljunk el a gyermeknek egy szendvicset vagy müzli szeletet gyümölccsel, ivójoghurttal és mindenképp tegyünk táskájába innivalót is.
Az iskolatáska csomagolásakor a kisétkezésekről, mint tízórairól vagy uzsonnáról se feledkezzünk el. Tízóraira pakolhatunk felszeletelt zöldségeket, gyümölcsöket, egy marék diót, mandulát vagy egyéb olajos magot, müzli/gabonapehely szeletet, pár szem teljes kiőrlésű kekszet vagy pogácsát is.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: