Reggeli egészségesen gyerekenek

Bár sokak számára nem fér kétség ahhoz, hogy a nap nem indulhat reggeli nélkül, még mindig magas a reggelit mellőzők száma. A gyerekekre nézve még nagyobb jelentőséggel bír, hogy a hét minden napján megfelelő összetételű reggelihez jussanak az akár 12 órás éjszakai nem-evést követően.

Egy megfelelő összetételű reggelivel biztosítható, hogy a gyermek vércukorszintje az éjszakai „éhezést” követően az optimális szintre kerüljön, ezáltal megfelelően tudjon teljesíteni az iskolában. A reggelinek napi energiaszükségletünk körülbelül 20%-át javasolt biztosítania, amit egy kiegyensúlyozott étrend részeként nem pótolhat a többi étkezés.

Azon felül, hogy a megfelelő fizikai erőnléthez elengedhetetlen a nagy tápértékű napkezdés, gyermekek körében végzett kutatások pozitív összefüggést találtak a reggelizés és az olyan kognitív működések, mint a figyelem, a memória vagy a problémamegoldás között is.

Az is bizonyított tény, hogy a reggelizők körében kisebb eséllyel alakul ki elhízás. Ennek egyik oka, hogy a reggeliző és rendszeresen étkező gyermekek teltségérzete kiegyensúlyozott a nap folyamán, amivel elkerülhető a hirtelen jelentkező, főként esti farkaséhség, illetve a napközben gyorsan beszerezhető nassolnivalók fogyasztása. Az elmúlt években egyre nagyobb méreteket öltő, gyermekeket érintő betegség, a cukorbetegség kialakulásának esélye is csökkenthető a kiegyensúlyozott reggelizéssel. Ez a pozitív hatás pedig az elhízás elkerülésének és egyéb befolyásoló tényezőknek (pl. a megfelelő vércukorszint, vérzsírszintek) köszönhető.

Iskolás korban még a szülő felelőssége, hogy mi kerül reggel az asztalra vagy a hátizsákba, ami gyakran fejtörést okozhat, így alábbiakban adunk néhány tippet, miből állhat össze egy ideális reggeli.

Miért fontos reggelizni?

Azon felül, hogy a megfelelő fizikai erőnléthez elengedhetetlen a megfelelő tápértékű napkezdés, gyermekek körében végzett kutatások pozitív összefüggést találtak a reggelizés és az olyan kognitív működések, mint a figyelem, a memória vagy a problémamegoldás között is.

Az is bizonyított tény, hogy a reggelizők körében kisebb eséllyel alakul ki elhízás. Ennek egyik oka, hogy a reggeliző és rendszeresen étkező gyermekek teltségérzete kiegyensúlyozott a nap folyamán, amivel elkerülhető a hirtelen jelentkező, főként esti farkaséhség, illetve a napközben gyorsan beszerezhető nassolnivalók fogyasztása. Az elmúlt években egyre nagyobb méreteket öltő, egyre korábbi életkorban jelenkező cukorbetegség kialakulásának esélye is csökkenthető a kiegyensúlyozott reggelizéssel. Ez a pozitív hatás pedig az elhízás elkerülésének és egyéb befolyásoló tényezőknek (pl. a megfelelő vércukorszint, vérzsírszintek) köszönhető.

Iskolás korban még a szülő felelőssége, hogy mi kerül reggel az asztalra vagy a hátizsákba, ami gyakran fejtörést okozhat, így alábbiakban adunk néhány tippet, miből állhat össze egy ideális reggeli.

Egy jó szendvicskrém



Hozzávalók:

• 100 g zellerszár

• 10 g földimogyoró

• 50 g kenhető sajt

• 1/2 evőkanál mogyoróolaj

• 1 evőkanál citromlé

• só, bors

Elkészítés:

A zeller száráról húzd le az eres szálait, majd vágd egészen apróra. A földimogyorót hagyhatod nagyobb darabokban is, de ha a gyerkőcök szívesen fogyasztja simábban, akkor aprítsd meg alaposan.

Végül add hozzá a többi hozzávalót és kész is!

Tovább a blogra »