Egy ideális reggeli részeként a gyermek fogyasszon teljes kiőrlésű gabonafélét, teljes értékű fehérjeforrást, mint sovány tejet, tejterméket vagy húsfélét, és feltétlenül friss zöldséget vagy gyümölcsöt. A folyadékfogyasztásról sem szabad elfeledkezni, egy pohár víz, ásványvíz, magas gyümölcshányadú gyümölcslé, tej vagy tejes ital, mint például kakaó. Szól az ajánlás, és mind ismerjük nagyon jól.
Korábbi bejegyzésemben már leírtam,hogy nálunk mi a szokás. Vannak dolgok amelyek a dietetikus családjában sem úgy működnek,mint ahogy az ajánlások mondják. Szerencsére nálunk a reggeli az egyik olyan dolog ami jól működik.
Azoknak akiknek van módjuk és idejük reggelizni, és nem kell az óvodák jó szokására bízni azt, vagy az uzsonnás dobozra. Mindig fejtörést jelent ,hogy mi is legyen a reggeli. A nyár folyamán már próbáltunk Kingával közösen ötleteket adni tízóraira és uzsonnára. Ezek közül sok reggelihez is felhasználható.
Az asszonysuttogó csoportban páran leírtátok hogy is van nálatok ez, ezekből a hozzászólásokból válogatva hoztam létre ezt a menüt 🙂
Vannak anyukák akik nagyon kreatívan kell megoldják a reggelit, tízórait: “a kenyeret sütikiszúróval kivágom, és úgy készítem el a szendvicset, vagy kiflikarikákat kenek meg valami kenhetőkrémmel és mellé külön tálkában sajt, szalámi, kolbász, szalonna, paprika, paradicsom, hagyma, csalamádé és a kisasszony úgy eszi, ahogy akarja. Mi reggelire csak kakaót teljes kiőrlésű keksszel, vagy joghurtot zabpehellyel reggelizünk, tízórai ezért akkor van amikor éhes kezd lenni és egy szendvics, vagy egy időben sláger volt a vajas-lekváros kenyér, vagy ha már közeleg az ebédidő akkor almakompót, szintén keksszel. Néha sütök kuglófot, vagy valami pitét, akkor az a tízórai tejjel.”
Vannak családok ahol az óvodás az oviban eszik: “A nagyobb oviban reggelizik, általában bőségesen, jó reggelik vannak, teljes kiőrlésű kenyér, felvágottak, mindig van zöldség is. A kisebbnek itthon kínálom fel a reggelit, de nem nagyon eszi, sokszor csak gyümölcsöt kér.”
Sokan korán indulnak útnak ezért otthon nem esznek, de készítenek az uzsonnás dobozba finomságokat: “Az innivalókat már este elkészítem a kislánynak, gyümölcsöt, ropogtatni valót teszek reggel csak be! A nagyfiúk (13,15 évesek) már maguknak csinálják, mióta felsősök lettek! A 13 éves magától 7-kor kel és 7:30-kor indul a suliba (gyalog 10 perc), apa még ilyenkor pihen, de ha kéri a középső segít neki! A reggeli kenyér, kalács felvágott, lekvár, vagy akár banán, joghurt is előfordul, nem főzőcskézek!”
Van ahol a reggelire csak 5-6 perc jut: ” egy tea,és valami ropogtatni való a pociba jut. Kakaót ritkán isznak,a meleg tea,vagy tej jobban ízlik nekik. A malátakávé tejjel vagy karamellás tej még elcsúszik néha… Először a suliba megyünk, öt perc sétálva az út, onnan megyünk az óvodába, ami majdnem egy órás út,a fiam , ha otthon nem evett indulás előtt,akkor valamelyik közlekedési eszközön kéri a falnivalót. ( Ami nem biztos, hogy a legjobb, jegyzem meg 🙂 ) Általában 3/4 9re érünk az oviba,és 9 kor esznek. Amíg itthon voltak se úgy kezdődött a nap,hogy kiszálltak az ágyból és ültek asztalhoz. Mindig átjöttek kicsit összebújni velem vagy velünk,az ébredés és reggeli közt minimum fél óra eltelt,tehát most sincs az,hogy ébredés után rögtön ennének. Házilag aszalt/szárított gyümölcsökből isszuk a teát,semmiféle édesítés nélkül. Mi legalábbis a teába soha nem teszünk cukrot. Tejet iszik mindegyik házi tejet csak, abból készítek joghurttól sajtig mindent.”
Mint olvashattátok mindannyian törekszünk arra ,hogy egészségesen , jó példával éljünk. De sajnos sokszor az életritmusunk, a kényszerhelyzetek olyan szituációkba kényszerítenek minket még az étkezésünk terén is ami nem feltétlenül hat megfelelően az egészség irányába. Ezzel nehéz feladat elé állítva minket anyukákat. Úgy érzem ha megoszthatjuk kérdéseinket hasonló fórumokon akkor kicsit könnyebb lesz megvalósítanunk az egészséges reggeliket, főleg ha éppen kifogytunk az ötletekből 🙂
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: